Гоголівські дні на Харківщині

Гоголівські дні – невід’ємна частина теми проекту, адже ім’я великого письменника завжди шанували на Харківщині. Газетні матеріали дозволяють отримати уявлення про те, як  харківська громадськість відзначала ювілейні та пам'ятні дати письменника. Можливо, деякі з  наведених нижче публікацій наївні, і звичайно ж, більшість з них несе в собі прикмети свого часу. Проте порівнюючи їх, можна отримати уявлення про сприйняття і трактування образу і творчості письменника в різні епохи. До того ж, ці статті й дописи є джерелами до історії  харківських підприємств і установ. А можливо,  серед прізвищ людей, які зустрічаються тут, хтось упізнає себе або близьку людину.

1902 рік. 
У лютому 1902 року, в 50-ту річницю з дня смерті М. В. Гоголя, Харків вшановував  пам’ять великого письменника. Крім Харківської міської думи, активну участь у підготовці взяли Харківський університет і Історико-філологічне товариство, Харківське товариство поширення в народі грамотності. Під час підготовчих заходів піднімалося питання про встановлення бюста Гоголя в Харкові та про перейменування однієї з вулиць на його честь. Товариство розповсюдження в народі грамотності підготувало до цієї дати кілька загальнодоступних видань гоголівських творів. Було проведено пам’ятні заходи в багатьох учбових закладах. На сторінках газети «Южный край» висвітлювалася підготовка і відзначення цієї дати в різних містах Російської імперії і навіть за кордоном – в Італії та Німеччині. У 1903 році був виданий Харківський університетський збірник пам’яті В. А. Жуковського і М. В. Гоголя.

Гоголівські дні 1902 р. на сторінках газети «Южный край»

1909 рік. 
У програмі урочистостей до 100-річного ювілею з дня народження письменника значилися такі заходи: хода учнів міських шкіл до бюста М. В. Гоголя, його освячення («випадкове» неофіційне відкриття його відбулося в 1906 р.), покладання вінків, панахида, безкоштовна вистава за творами Гоголя для учнів, вшанування пам’яті письменника в Дворянських зборах, вистава «Ревізор» у драматичному театрі, шкільні свята з роздачею дітям творів Гоголя. До цієї дати вулиця Кокошкінська (раніше – Мала Сумська) була перейменована на вулицю Гоголя, це ім’я вона носить і понині. В урочистому освяченні пам’ятника письменнику брала участь його рідна племінниця А. В. Бикова – завідувачка Харківського міського художньо-промислового музею.

Гоголівські дні 1909 р. на сторінках газети «Харьковские губернские ведомости»

1952 рік. 
У 1952 році на Харківщині, як і в усьому Радянському Союзі, на державному рівні відзначалося 100-річчя від дня смерті М. В. Гоголя. До підготовки були залучені учбові заклади  й підприємства, бібліотеки і клуби, творча інтелігенція. Заходи широко висвітлювалися на шпальтах місцевих газет.

Гоголівські дні 1952 р. на сторінках газети «Красное знамя»

Харків. Вулиця Гоголя.
Отримала свою назву в 1909 р.

Готель "Чичиков"
на вул. Гоголя

Будинок № 2
по вул. Гоголя